Świat mediów społecznościowych

Pierwszy trening EMS – jak się przygotować?

Wybierasz się na pierwszy trening EMS? Nie wiesz, czego dokładnie się spodziewać? A może nie wiesz, jak należy się przygotować do tego typu treningów? Nasz tekst może dostarczyć Ci wielu przydatnych wskazówek, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Czym są treningi EMS?

Zacznijmy od podstaw. Trening EMS to skrót od ElectricalMuscleStimulation, co w tłumaczeniu na język polski oznacza ćwiczenia z elektrostymulacją. To stosunkowo nowa metoda treningowa, która polega na wywołaniu skurczów mięśni za pomocą impulsów elektrycznych.

Intensywność tych impulsów dobierana jest do konkretnych grup mięśni, dzięki czemu trening EMS jest bezbolesny oraz efektywny. To właśnie z jego pomocą można pracować nad wymarzoną sylwetką, przyśpieszyć metabolizm oraz utratę tkanki tłuszczowej. Jednak to nie wszystko, ponieważ elektrostymulacja bywa także wykorzystywana w fizjoterapii, medycynie estetycznej, czy kosmetologii.

Trening EMS – co ze sobą zabrać?

Wielu z nas zdążyło przyzwyczaić się do tego, że na treningi na siłowni trzeba zabrać wygodny strój i odpowiednie obuwie. Jednak trening EMS wygląda nieco inaczej i nie wymaga od nas zabierania ze sobą tak dużej ilości rzeczy. Wszystko dlatego, że w profesjonalnym klubie fitness otrzymamy jednorazową bieliznę oraz atestowany bawełniany strój, który ochroni naszą skórę przed bezpośrednim działaniem elektrostymulacji i zapewni odpowiednie przewodzenie impulsów.

To jednak nie wszystko, ponieważ na treningach wydawana jest też specjalna kamizelka i to właśnie w niej wykonuje się wszystkie ćwiczenia. Przydadzą się za to odpowiednie buty na zmianę oraz przybory pod prysznic. Warto jednak zauważyć, że to, czy weźmiemy obuwie, czy też nie, zależy od nas, ponieważ ćwiczenia odbywają się na matach.

Trening EMS – co jeszcze warto wiedzieć?

Aby trening EMS był efektywny, zaleca się na około półtorej godziny do dwóch spożyć lekki posiłek. W dzień, w którym mamy trening, warto też wypić większą ilość wody i postawić na odpowiedni odpoczynek. Cały trening EMS odbywa się z trenerem personalnym, więc nie trzeba szukać dodatkowych informacji związanych z wyborem ćwiczeń. To specjalista przed pierwszymi zajęciami przeprowadzi wywiad i pomoże w określeniu potrzeb, czy wyznaczonych celów.

Następnie na tej podstawie dobierze optymalny plan treningowy. Warto jednak zauważyć, że trening EMS nie jest skomplikowany i najczęściej trwa około dwudziestu minut. Na początku trzeba wykonać kilkuminutową rozgrzewkę, a później przechodzi się do odpowiednich ćwiczeń. Trener personalny pokaże nam krok po kroku, jak je wykonać, więc nawet nie trzeba obawiać się o swoje bezpieczeństwo.